Some of The History of SubRon 14

USS Proteus
Page 3

This text is from the Commissioning book of the
U.S.S. Proteus (AS 19)
Charleston Naval Shipyard
Charleston, SC



The Commissioning Booklet is from Bob Ennis MT2.

Sailor, Rest Your Oars. 2001


I scanned it into the format that you see now.
This format is similar to the booklet.
If you should find any misspellings in the text,
please let me know, and I'll correct it as soon
as I receive the email.


NAVAL COMMISSIONING

The Commissioning ceremony marks the initiation of Service of a ship of the Operating Forces of the United States Navy. At the moment of breaking her commission pennant U. S. S. PROTEUS (AS-19) becomes the responsibility of her Commanding Officer CAPTAIN RICHARD B. LANING USN, who together with the ship's company, then has the duty of making and keeping her constantly ready for any service demanded by our country in war or peace.


U.S.S. PROTEUS
AS-19

Built by
Moore Drydock Company

Oakland, California

Keel Laid - 15 September 1941

Launched 12 November 1942

Commissioned - 31 January 1944

Decommissioned 26 September 1947

SPONSOR
Mrs. Charles Maynard Cooke, Jr.

Wife of Admiral Charles Maynard Cooke Jr. U.S. Navy (Ret.)

Converted to a Fleet Ballistic Missile Submarine (Nuclear) Tender
Charleston Naval Shipyard

Charleston, South Carolina

RECOMMISSIONED 8 JULY 1960


THE FLEET BALLISTIC MISSILE
WEAPON PROGRAM

Before the end of this year two nuclear powered POLARIS missile submarines will be on station deep below the oceans of the world each armed with more destructive power than all the bombs dropped by both sides during World War II.

The combination of the nuclear powered submarine with the solid propellant POLARIS missile will give the United States what has been called "the closest approach now foreseeable to an ultimate deterrent". The submarine is a true undersea vessel, needing no contact with the earth's atmosphere and with endurance limited only by the endurance of the men who man her.  The missile, powered by instantly ready solid propellant, is carried ready for launch in vertical launching tubes in the submarine. Virtually no countdown is required. Together these form a global fleet ballistic missile system.

The POLARIS submarine, cruising the free international oceans deep below the surface will be hidden by an oceanic curtain of secrecy.  She will be overwhelmingly difficult to find and almost impossible to destroy. The problem for an aggressor has been likened to searching for a black cat on a vast empty plain on a moonless night.

Beginning with a comprehensive study of all aspects of  the pro-posed program and the current state of the art in the complex fields involved in the system the POLARIS program has progressed steadily toward operational status. Advances in file state of art in. these fields as of 1963 were predicted and the weapon system designed to take advantage of the advances.  The program was barely a year old when the order came to accelerate and meet an operational date of 1960, two to three years earlier than planned.  The deployment of USS GEORGE WASHINGTON and USS PATRICK HENRY this year will carry out the order and mark the success of the accelerated program.

The keystone of the POLARIS program will be the capability to keep these submarines at sea and secure below the surface until needed.  The mission of the PROTEUS is to provide every known type of repair and service so that this capability will be assured.

POLARIS is a weapon of deterrence. It offers no threat to anyone except an aggressor.  As a sentinel for peace for the free world POLARIS firing submarines will stand a watch, silent mobile, elusive and always ready in the vast vault of the seas, give pause to any aggressor to preserve peace for all men.


HISTORY OF SHIPS NAMED PROTEUS

U.S.S. PROTEUS (AS-19) is the third ship of the Fleet named for a prophetic Sea God in the service of Neptune. When seized he would assume different shapes to escape prophesying.

The first PROTEUS was a 203 foot wooden screw steamer purchased at New York from William P. Williams on 5 October 1863. She was rigged as a schooner, had a maximum speed of 11 knots, and was armed with one l00 pound Parrott rifle two 30-pounder Parrott rifles, six 32-pounder, and two 12-pounder rifle.

PROTEUS was commissioned in the New York Navy Yard on 15 March 1864, and sailed from New York on 11 April 1864 to join Admiral Theodorus Bailey's East Coast Blockading Squadron at Key West, Florida on the 22nd. During the next year, PROTEUS operated from Key West, Florida, watching for blockade runners bound from Nassau and the Windward Islands towards the Confederate port of Wilmington, North Carolina. The blockade runners JUPITER, R. S. HOOD, ANN LOUISA, and RUBY - the first two being English owned ships - were captured by PROTEUS. On 21 March 1865, she departed Key West for New York, where she was sold on 12 July 1865.

The second PROTEUS was a 522 foot, 19,000-ton fuel ship built for the Navy Collier Service by the Newport News Shipbuilding Company of Newport News, Virginia.  Her keel was laid 31 October 1911 and she was launched 14 September 1912. The ship was placed in commission in the Norfolk Navy Yard on 9 July 1913 and turned over to the Naval Auxiliary Service. From the summer of 1913 to December I914, PROTEUS was used as a fleet auxiliary to deliver coal, oil, and cargo to fleet battle units in the Caribbean area. After an overhaul in the Norfolk Navy Yard, similar supply runs were made for the next three years to the Asiatic Fleet and to fleet units in the southern Atlantic Ocean. During World War 1, PROTEUS made two round trip North Atlantic passages and saw convoy duty between Scotland and Ireland and the French port of Brest. The end of the war found PROTEUS in Norfolk, and there, after, for about three years, she carried fleet supplies between the east coast and Caribbean ports.  She was decommissioned in the Norfolk Navy Yard on 25 March 1924 and remained inactive until her name was stricken from the Navy List on 5 December 1940.

The third and present PROTEUS was designed and built as a tender for conventionally powered World War II fleet submarines by the Moore Drydock Company of Oakland, California.  Her keel was laid on 15 September 1941 and she was launched on 12 November 1942 under the sponsorship of Mrs. Charles Maynard Cooke, jr., wife of Captain Cooke, who was in command of the battleship PENNSYLVANIA.

The ship was placed in commission at the Hunter's Point Naval Drydock (now San Francisco Naval Shrpyard) on 1 January 1944

PROTEUS had an overall length of 529 feet; extreme beam 73 feet; standard displacement 9,250 tons; mean draft 24 feet; trial speed, 15.4 knots, and accommodations for 84 officers and 1,555 men. She was armed with four inch caliber guns and four twin 44 mm anti-aircraft mounts.

After commissioning, PROTEUS underwent trials and completed her loading out for active service in the Pacific Feet.  She became flagship of the newly formed Submarine Squadron TWENTY on 2 March l944, and departed for duty in the Pacific theater on 19 March. Her service to our Fleet took PROTEUS to Pearl Harbor, T. H., Mid-way and Guam Islands, and, at the end of the war, Tokyo Japan. From commissioning until the end of the war, PROTEUS gave complete refits to 48 submarines and 4 surface ships, and less extensive repairs to 81 submarines and 60 surface ships.  A total of 1,296 exercise and war shot for torpedoes were overhauled and serviced by PROTEUS of these, 350 were fired by our submarines, resulting in the sinking of 56 enemy ships and the. damaging of 9 others.  At the end of the war, prize crews from PROTEUS directed our demilitarization of Japanese submarines, human torpedoes, and. small surface torpedo boats.   Vice Admiral Charles A. Lockwood Jr., USN, Commander Submarine Force, U.S. Pacific Fleet, took quarters aboard PROTEUS on 30 August 1945 and represented our submarine forces at the formal signing of the Japanese surrender documents on 2 September on board the U.S.S. MISSOURI (BB-63).

For her services during World War II, PROTEUS earned the Navy Occupation Service Medal (Asia) for the period 2 September to 31 October 1945.  She is also authorized to display painted upon an appropriate location, replicas of the American Campaign Ribbon, Asiatic Pacific Campaign Ribbon, and World War II Victory Ribbon.

Upon her return from the Pacific, PROTEUS served in New London, Connecticut as the tender for Submarine Squadron EIGHT for about a year and a half.  On 26 September 1947, PROTEUS was decommissioned at New London and remained there, as an inactive unit of the Reserve Fleet, until January 1959.  PROTEUS was then towed to Charleston Naval Shipyard, Charleston, SC, to commence an extensive conversion and modernization.  When completed, PROTEUS will have complete missile support and nuclear repair facilities for our new nuclear attack and POLARIS submarines.  The conversion has entailed lengthening PROTEUS 44 feet to her present length of 573 feet. When fully loaded, she displaces 19,700 tons. She completed her builder's trials on 19 April 1960, and on 8 July 1960, a mighty, new PROTEUS joins her sisters of the Fleet.  As the Commissioning Pennant rises, she stands ready to live up to a proud tradition of service to our nation.


COMMANDING OFFICER
U.S.S. PROTEUS (AS-19)

Captain Richard B. LANING was born January 1, 1918 in Washington, D.C., and is the son of RADM Richard H. LANING, MC, USN (Ret.). He was graduated from Vallejo High School in VaIlejo, California and attended the University of California and Swavely Preparatory School before entering the U. S. Naval Academy.

He was graduated from the Academy and was commissioned Ensign, U. S. Navy on 6 June 1940.

During his early career Captain LANING served on the carriers YORKTOWN and HORNET before entering the submarine service in August of 1942. During World War II he served on the submarines SALMON and STICKLEBACK and was awarded a Letter of Commendation, a Bronze Star with combat “V”, Silver Star and was authorized to wear the Presidential Unit Citation awarded to the SALMON for her eleventh war patrol.

Since World War II Captain LANING has commanded the submarines PILOTFISH, TRUTTA, and HARDER. He was the first commanding officer of the SEAWOLF, the second nuclear powered submarine. For exceptionally meritorious conduct as commanding officer of the SEAWOLF, he was awarded the Legion of Merit.

Ashore, Captain LANING has served as Staff Officer Submarines Naval Reserve, FIRST Naval District and in the Office of the Chief of Naval Operations. He has received post-graduate training at the Naval Post-Graduate School and the University of California, where he was awarded a Master of Science degree in biophysics. He and has also received special training in submarine nuclear reactors. Captain LANING recently was graduated from the National War College at Fort McNair, Washington, D.C.

He maintains his residence in the Washington area where his wife, the former Ruth Richmond and his two daughters, Christine and Lucille, reside.


U.S.S. PROTEUS  (AS-19)
OFFICERS

Commanding Officer
CAPTAIN RICHARD B. LANING, USN

Executive Officer
COMMANDER CHARLES B. ALMY, USN

Executive
LTJG D. A. SEXTON, Personnel Officer

LT W. B. CLAYTON, CHO (to report) Chaplain

Operations
LTJG L. E. POLK   Operations/Communications

Gunnery and Torpedo
LT R. H. WILLYARD   Gunnery and Torpedo Officer

LTJG J. L PUTMAN    Ordnance Repair Officer

CWO L. W. LINES   Ship’s Boatswain

Navigation
ENS J. P. SUPRENANT   Navigator


Repair and Engineering

CDR R. G. BLAKELY   Repair and Engineer Officer
LCDR K. E. WILSON, Jr.,   Technical Assistant and BuShips Liaison Officer

LT S. F. NORTH   Ballistic Missile Officer

LT J. (n) WILKINS, Jr.   Repair and Main Power Assistant

LT W. S. KRAUS   Hurl Officer

LT J.J. MUNIZ   Fire Control Officer

LTJG A. J. BILLINGS   Electrical Officer

ENS R. D. BELL   Machinery Repair Officer

ENS W. C. BURNS   Electronics Officer

ENS F. R. COBURN   Damage Control Assistant

ENS L. L. HILL   Missile Maintenance Officer

ENS A. P. MURRAY   Assistant Machinery and Maintenance Officer

ENS J. E. RICHARD   Machinery Officer

ENS R. RICHARD   Assistant Electrical Officer Main Power

ENS E. R. VARLEY   Special Weapons and Re-entry Body Officer

ENS J. W. RENWICK   Assistant Electrical Officer

ENS E. L. SCHAPPAUGH   Assistant Missile Officer

CWO J. A. PRICE   Main Power Electrical Assistant

CWO W. P. KELLEY   Machinery Operations & Maintenance Officer

CWO V. M. KLOTZNER   Fire Control Assistant

WO P. K. BARGER   Navigation Assistant

WO I. T. MONROE   Assistant Electrical Officer, Auxiliaries

WO R. F. HUGHES   Assistant Electronics Officer

WO J. B. KURRUS   Assistant Machinery Repair Officer

LCDR A. R. NICE (MSC) (to report) Radiological Control Officer

Supply

CDR L. J. REILLY Supply Officer
LCDR D. W. WHELAN Assistant Supply Officer

LT A. G. SAUKUS Stores Officer

LTJG H. E. FIELD Assistant Stores Officer

ENS J. H. JOHNTZ Disbursing Officer

CWO E.G. DAUENHAUER Commissary Officer

CWO G. (n) ELKINS Ship's Store and Services Officer

ENS H. G. BURNS Assistant to Supply Officer

Medical

LT A. U. KIASKY (MC) (to report) Medical Officer

Dental

CDR W. A. PETERSON (DC) Dental Officer
LT R. G. HULSE (DC) Assistant Dental Officer

LTJG G. B. TRACHT (DC) (to report) Assistant Dental Officer


U. S. S. PROTEUS  (AS-19)
CHIEF PETTY OFFICERS

Senior Chief Instrumentman Paul J. BALLETTO
Chief Engineman James J. BAUGHMAN

Chief Shipfitter H. F. BAUMAN

Senior Chief Storekeeper Robert W. BEAVERS

Chief Electronics Technician C. S. BEISEL, Jr.

Chief Disbursing Clerk Joseph E. BENEDICT

Chief Machinery Repairman Mario G. BORRAS

Chief Torpedoman’s Mate James “D” BRAWNER

Chief Storekeeper Ward B. CARLSTROM

Chief Fire Control Technician Harry V. CHESTER

Chief Machinist’s Mate John E. CLARKE

Chief Storekeeper Ralph E. COMPTON, Jr.

Chief Machinery Repairman D. COOLEY, Jr.

Chief Shipfitter Louis G. CRISLER

Chief Ship's Serviceman Horace F. CRUMP, Jr.

Chief Opticalman Anthony J. DELISIC

Chief Ship's Serviceman Winfred DORMAN

Chief Electronics Technician G. E. DOWELL

Chief Electronics Technician Robert C. DUNCAN

Senior Chief Shipfitter Alexander H. DUTCH

Senior Chief Guided Missleman J. W. ELDER

Chief Commissaryman Michere A. FERGIONE

Chief Fire Control Technician M. D. FOLEY

Chief Radioman Joseph FRIETAS

Chief Torpedoman's Mate Harold FULER

Chief Fire Control Technician Charles A. GALLAGHER

Chief Electrician's Mate Buford A. GRIGGS

Chief Machinery Repairman William G. HARDEN

Chief Engineman Mitchell H. HILL

Chief Electronics Technician J. R. HOBART

Chief Machinists Mate James HORNEY

Chief Hospital Corpsman William E. HUMPHREYS

Chief Shipfitter James R. JACKSON

Chief Fire Control Technician M. E. JOHNSON

Chief Electrician's Mate Carl KEE

Chief Electronics Technician. William J. KELLY

Chief Engineman John F. KELLEHER

Senior Chief Dental Technician Albert F. KERSLAKE

Chief Signalman Carl M. KINSEY

Senior Chief Storekeeper Paul A. LARSON

Chief Electronics Technician Joseph C. LIBERATO

Chief Machinery Repairman Troy O. LOLLIS

Chief Guided Missileman Thomas J. MC CARTHY

Chief electronics Technician Robert B. MILLER

Chief Electronics Technician Sebastian T. MINSTERMAN

Chief Electronics Technician Herman W. NICHOLS

Chief Yeoman Charles PARTRIDGE

Chief Hospital Corpsman Harry PECK

Chief Storekeeper Precious PERRY

Chief Shipfitter Anthony T. PLEVA

Chief Shipfitter E. QUARTRINI

Chief Electrician's Mate Luke F. SARSFIELD

Chief Boatswain's Mate William H. SCHEU

Chief Gunner's Mate Roy A. SCHUCHARDT

Chief Torpedoman’s Mate Clifford F. SEABROOK

Chief Personnel Man James J. SIBLEY

Chief Electronics Technician Billy G. SINOR

Chief Electronics Technician Robert P. SMITH

Chief Guided Missileman Don N. STATES

Chief Shipfitter Leo STESNEY

Chief Electrician's Mate George A. STOCKLAND

Chief Engineman Mannie A. SUGGS

Chief Fire Control Technician Orville A. TAYLOR

Chief Steward Luis J. TORRES

Chief Boatswain's Mate Kenneth W. WALLACE

Chief Boilerman Raymond W. WEISS

Chief Shipfitter John E. WILLIAMS


U. S. S. PROTEUS  (AS-19)
CREW

EXECUTIVE STAFF

X  DIVISION

ALTMAN, F. L., YN1
ANGELL, G. E., PN3

BAGBY, D. S., SN

BAILEY, R. L., SN

BROWN, F. E., YN1

BURDETTE, H., SN

BUSCHER, R. F., SN

CAREY, J. D., SN

CAVALLO, A. J., SN

COLOMBO, G. L., SN

CUNNINGHAM, J. M., SN

DAMIT, C. E., SA

DENNEY, D. W., YN3

DORFLER, P. J., SN

FALLS, L. H., YN3

FERRIS, C. D., SN

GERTHOFFER, E. A., SA

GWINN, B. J., SA

HALLIDAY, J. K., SA

HAYNES, B. L., YN2

ISAACS, H. S., SA

KENNEY, R. A., PN3

KROMERY, E. G., SA

KUYAT, J. K., SN

LYON, T. T., SA

Mc CARTHY, J. H., FA

PETERSON, D. F., YN3

ROSE, F. J., SN

SMITH. J. L., SA

SMOOT, M. E., PN2

TAYLOR, M. L., GM2

THOMAS, G. C., PN2

TRI, L. G., SN

WILSON, G. R., PN3


NAVIGATION DEPARTMENT

N DIVISION

CALLAWAY, B. O., QM2
COCKERHAM, C. R., QM1

FOGG, R. M., SN

SC0TT, J. R., QM2


OPERATIONS DEPARTMENT

O DIVISION

ATTERBURY, R. D., SM3
COCKRAN, E. P., AG1

DODD, R. L., SA

DODDS, J. R., SM2

CONRAD, R. E., SN

COOPER, J. E., RMSN

HARRIS, C. C., RMSN

LUTZ, W. F., RM1

MALLORY, R L., SN

MARX, E, L., RM3

Mc MURRAY, S. A., SN

MINNER, J. H., RMSN

MUDD, R. E., SM3

NAGY, S. G., RMSA

O'BRIEN, J. J., RM3

NEIDIG, D. L., RM3

PRESCOTT, R. L,. RM1

ROLLINS, D. N., SM3

SHOUP, M. D., SN

SIKES, V. H., RM3

TREVIS, M. L., SN

WEAVER, D. G., RM1

WHITTLE, W. W., SM1


GUNNERY AND TORPEDO DEPARTMENT

1st DIVISION

ALTIZIO, R. N., Jr., SA
BABINIAUX, R. P., SN

BEASTON, H. E., SN

BRINKLEY, W. T., SN

CATES, G. A., SN

CHICHIANI, J., SA

CONN, G. A., SA

COLUCUCCI, F. W., SN

DENISION, K. M., BM2

DOLAN, R. F., SA

ETTINGER, W. J., SA

GENTRY, T. H., SA

GUNIA, E. G., SA

HANNON, J. W., SA

HOPKINS, R. T., BM3

KAGMAREK, R. J., GM3

KING, R. L, SA

MEENTS, R. L., SA

MILL, R. L., BM2

MOSS, W. I., SA

MOYER, D. L., SA

MUMMERT, J. W., Jr., BM3

NEWMISTER, C. F., SN

O'CONNOR, C. R., BM1

OVERCASH, R. T., BM2

PESCHEL. S. H., SA

PEREZ, A. A., BM2

SIBALBI, E. A., GM1

SEAY, T. G., SN

SOURBEER, A. L., BM3

SPENCER, R, A., SN

STATON, J. R., SN

SUPER, K. R., SN

TWIGG, R. E., SA

ZATKO, R. F., FA



2nd DIVISION

ABERNATHY, E. K., BM3
BROWN, C. C., SA

BUMP, B. R., Jr., BM2

BYRD, M. L., SA

CARMICHAEL, R. T., BM1

CARLSON. E. K., Jr., SF1

CLINE, J. E., SN

COMERICO, J., SA

DAVIS, B. L., BM2

FITZPATRICK, J. F., SN

FRATZ, E. C., SFM2 (DV)

GADDY, R. L, SA

GALL, T. J., SN

GRARTON, K. W., SA

HAIGLER, F. G., SN

HASSELBERGER, J., BM2

HOBSON, P. R., SA

HOLLAND, J. E., BM3

JOHNSON, L., SN

KUENZLER, A. P., MM1 (DV)

MARIER, J. L., SN

MILLER, H. R., SN

MULDERIC, J. B., SA

MULLEN, J, E., BM3

MUNSEY, K. A., SN

NOBLE, J., BM3

PERWIEN, M. M., SN

RAEBURN, T. U., SA

RASNAKE, J. E., SA

REDMAN, K. W., SN

ROBERTS, D.C., SN

ROSENDAHL, L. C., SA

SAPP, R. 4., BM2

SEFACK, J. R., SN

SHAW, H., SN

SNYDER, L. W., SA

ST. PIERRE, P.C., SN

STRAUCH, J. E., SA

TAYLOR, R. L., SA

THOMSEN, P. L., SA

TILETT, W. L., BM3

WAGNER, M. M., SA

WALLACE, J. S., SFM2 (DV)

WASHINGTON, T. R., BM1

WOLFORD, D. L., SA


SR DIVISION

BAILEY, M. L., TM1
BARRS, J. H., TM3

BARTON, D. S., TM2

BASSLER, D. R., TMSA

BRUCE, R. E., TMSN

BUCHANAN, E. B., TM3

COATS, M. L, TM3

CONNER. J., TM1

CULVAHOUSE, D.F. Jr. TM1

CUSHING, J. W. TMSN

DERICKSON, N. E., TM2

DINGER, H. H., TM2

ECKSTROM, K. N., TM2

ELBERT, A. C., TM2

FIELDS, C. E., TM2

GOLDBERG, A. A., TM3

HARRISON, J. L., TM2

HYLTON, S. M., TM1

JAMBA, A., TM1

KOVACS. D. J., TMSN

LEWIS, "L” "T", TM2

LITTERER, C. R., TM3

HAGGARD, W. P., TM3

MARTIN, K. P., TM2

Mc DUFFIE, J., TM3

OLMSTEAD. O. C., Jr., TM2

PRINCE, T. R., Jr., TM2

PROCTER, K. C., TMS

RAE, E. E., TM3

REVE, R., Jr., TM2

ROBERTSON, W. A., SA

ROBINSON, J. F., SN

SANDIDGE, J. E., TM2

SCOTT, F. E., TM3

THARP, E. L., SN

VARELA, A., TM2

WALDHAUSER, R. M., TM3

WIGGINS, T. N., TM2

WILSON, W., TM3


REPAIR AND ENGINEERING DEPARTMENT

DC DIVISION

ALVAREZ, Q. M., FN
AQUILINA, P., FA

CARROLL, A. F., FN

CAULEY, B. M., DC1

DONAHUE, S. E., FN

DORFLER, V. J., FN

FREDERICK, R. J., FA

FREE, H. E., DC3

GEDDES, J. T., FA

GRIENWAHN, G. B. ENFN

HARKNESS, H. B., DC3

HARRIS, H. F., DC2

HODGIN, M.D., Jr., EN3

LYNCH, P., DCFN

O'NEAL, L., DC1

PETERMAN, D. W., EN1

SMITH, T. E., DC1

TRAUSSING, F. L., EN2

VINCENT, P. K., DC2


R-1 DIVISION

BAILEY, H. K., SFP2
BARLOW, R. D., SFP2

BOGARD, W. F., SFM3

BURNS, S. F., SFM3

CAMPBELL, E. E., SFM2

CONKLIN, G. N., SFMFA

COOPER, D. D., SPFM2

CUNNINGHAM, W. B., SF1

DAVIS, D. G., SF1

DAVIS, T. G., SFMFA

DECANEY, H., DC2

DIXON, R. C., Jr., SFP2

EDENS, B. D., ML3

FEDOLPI, J. A., SEP2

FLUG, F. J., SFM2

FOLEY, R. F., SF1

GARREYSON, A. D., SFM2

GAY, E. R., SFM3

GERLACH, P. M., FA

GILBERT, J. A., FN

COBEIL, R. E., SFM3

GRIFFITH, T. C., SF1

GRIFFIS, B. J., SFM3

GROTT, J. J., FA

HASSIN, R. J., SF1

HENDERSON, G. L., SN

HILER, W. H., DC1

HOLTON, J. D., SFP2

HUGHES, J. P., SFMFN

JOHNSON, W. H., BM2

JORDAN, S. E., SFP3

KNOPP, C. R., SFM2

KRAUSE, K. A., FA

LEACH, W. E., SFM2

LEE, J. E., PMFN

LEWIS, J. R., SFM3

LLOYD, D. B., Jr., SF1

LOGAN, R. W., Jr., SFM2

LONG, R. T., SFM2

LUCREE, W. M., ML1

MADIGAN, C. A., SF1

MASTERS, W. F., SFPFA

Mc CARVER, W. J., SFM3

MILLER, W. E., SF1

MOERKE, G., PM3

MOORE, E. L., SF1

MUNSON, R. F., SF1

OLIVER, R. L., SFM3

PARK, W, A., SFMFA

PARKS, J. T., SF1

PASENOW, R. H., SPMPA

PETZOLD, C. H., SF1

PIROH, R. S., SFPFA

POTTER, R. M., SFMFA

ROBISON, P. L., SFMFA

ROGERS, M. H., SFM2

ROSZAK, F. T., SFMFA

SHEAFFER, E. R. SF1

SMART, S. D., SPM3

SMITH, J. M., ML3

STAMM, T. E., PM3

STOFFER, N. D., SFMFA

SWEENY, R. G., SFM3

SZYMANSKI, W. C., FA

TARANTO, R. N., SFPFA

TRUELOVE. R. C., SFP3

WALSH, R. E., DC2

WALTERS, R. E., SFM3

WATERS, C. J., FA

WHITE, T. B., SFMFA

WILTSE, W, C. SF1

WOCOSON, W. C., ML2

WRIGHT, D. E., FA


R-2 DIVISION

ADAMS, N. B., EN3
AESOHILIMAN, J. E., FA

ALCORN, L. F., FA

ALLEY, J. W., MR2

ALLRED, M N., MM3

ALSTON, A. T., MM1

ANDERSON, J. W., MM2

ANDREWS, R. D., FN

BAGSTAD, A. J., MRFA

BAILEY, D. R., EN3

BAILEY, T. H., BT3

BASWELL, W. S., EN2

BAXTER, W. C., MM3

BEARDSLEY, D. B., FN

BELL. B. F., EN2

BERKSHIRE, D. J., FN

BEVIS, V. W., SA

BLACK, W. P., EN2

BLODOETT, J. L., MMFN

BOLDEN, L. S., FA

BOYLE, P. J., MM2 (SS)

BRADSHAW, R. J., Jr., EN1

BRAMBLETT, H. S., MM2

BRAMER, G. L., EN3

BRAMWELL, H. E., FA

BRANFASS, C. W., EN3

BRITT, D. "Q", EN1

BROWN, G. L., ENFN

BUFFINGTON, R. H., OM2

CAMP, T. J., BT2

CASTALDI, A. E., EN2

CASH, J. C., FN

CATALANO, J. G., OM2

CHATTERTON, D. J., FN

CHRASTIL, C. A., FA

CLARK, D. N., FA

CONROY, E. C., FA

COX, R. E., MRFA

DAVIS, M. R., FN

DEMROSE, E. P., FA

DENHAM, B. J., EN3

DETTBARN, C. L., EN2

DOAN, E., OM2

DRAKE R. E., MR3

DULANEY, G. E., Jr., EN2

DURHAM, W. H., FN

EARY, R. O., SA

EARL, R. T., MR2

EDSALL, B. N., MMFN

EHRINGER, .R T., FA

ELLIOTT, J. F., EN3

ESKEW, M., MR3

FLYNN, W. J., MR2

GALE, J. E., EN3

GIBSON, G. R., OM2

GILBERT, L. W., FA

GREEN, A. S., MM2

GREGORY, M. B., ENFN

GRISHAM, M. C., EN2

GUNNOE, E. T., EN1

GUSTAFSON, S. H., ENFN

HALL, "J" "T", EN3

HANLEY, D. F., EN2

HARTMAN, C. F., MM1 (DV)

HARTWELL, P. M., FN

HAUGHER, D., FA

HENDERSON, A. M., MM2

HENNINGER, J. A., FN

HOOK, G. C., EN2

HOWELL, G. W., Jr., MRFA

HUDSON, R. C., MR3

HUNT, R. L., MR2

JARMUSIK, R., FA

JEFFERY, G. M., FA

JONES, C. E., MR3

JONES, C. R., EN2

KARTOUS, L. W., IMSN

KELLEY, A. D., Jr., FA

KILLIAN, B. W., EN2

KIMBERLAND, J., ENFN

KING, A. R., FA

LAND, C. L., EN1

LAWRENCE, J., OM2

LILJEREN, A. J., MR1

LONG, H. M., Jr., FN

LONGLEY, E. E., FA

LUCE, H. R., FN

LUCKEY, L. R., MM2

Mc DONOUOH, D. A., OMSN

MORROW, W. F., MR1

MOORE, J. C., BT1

MOORE, R. J., FN

MOOREFIELD, G.E., FN

MOSHER, G. E., FN

MURRAY, J. H., FN

NEWTON, R. F., Jr., IM1

NORRIS, J. C., FN

NORTHWAY, W. 0., MR3

NORTON, R. E., EN3

NYE, D. R., MR2

OLSEN, J. F., MM3

PAGE, T. L., EN3

PATTERSON, J. T., MM2

PARKER, C. C., MRFA

PELKEY, M. E., EN2

PETTIGREW, K., MRFN

PHELPS, E. E., IM3

PHELPS, J. A., Jr., BT2

PICKNEY, G. W., YN3

PINSKI, W, J., ENFA

POMRANKY, D. A., MR3

RAFFING, F., EN3

RATCLIFFE, J. L., EN2

REYNOLDS, R. T., FN

RICE, R. J., EN1

RODE, W. J., FA

ROWLAND, R. W., SA

RUBEL, D. E., EN3

SADWICK, J. W., FA

SAMPLE, W. C., EN3

SANDERS, S., FN

SCHILLINGER, R. C., MRFN

SHAW, J. E., EN1

SHOEMAKE, A. B., MM2

SILLIMAN. H. V., OM3

SIMON, F C., DM1

SMITHERS, B. L., MM3

STANLEY, L. W., BTFN

STENGER, F. A., MR1

SUGGS, R. F., FA

SUMMERFIELD, B. A., FA

SURRATT, R. G., YN2

THETFORD, L. E., MR2

TRASK, M. J., EN3

TWEDELL, R. L., FA

TWITE, M. D., BTFN

TURNER, A., EN2

WAGES., F. L., IM3

WARNER, L. H., EN2

WARREN, T. D., MR1

WATSON, G., MR2

WHEELER, A. P., FN

WHITAKER, H. T., EN1

WILSON, W. K., OMSA

WINTERMUTE, P. B., FA

WISNEWSKI, V. C., MR2

WOOD, C. F., MR3

WOODS, T. M., MM2

WYCHERLEY, C. R., FA

YORK. R. J., EN3

YOUNG, O., EN3


R-3 DIVISION

AGNEW, F. E., EM1
ANDREWSON, W. S., IC3

ARSENAULT, L. J., EM3

ASHBURN, D. L., EM1

ASTEN, N., EM1

BARRETT, B. G., ICFN

BECK, H. P., EM3

BELEN, W. F., Jr., EM3

BONDI, P. A., EMFN

BORZEKOFSKI, M. P., EM3

BROSOHARDT, J. L., ICFN

BUCHANAN, J. L., IC3

BURTON, R. C., EM1 (SS)

CANNON, J.D., EMFA

CAULEY, K. E., EM3

CLAY. H. F., EM1

COOPER, R. F, EM3

COWAN, D. L., ICFN

DEERE, G. J., Jr., IC2

ECKERT, D. R., EM3

FOSTER, L. K., IC1

FRONTIERRO, J. J., EM3

GIBSON, J. F., EM2

GOODEN, O. L., IC1

GUILLILY, R. A., EM3

HECHT, W. A., EM3

HIER, C. A., ICFA

HISKER, H. T., EM2

HODGKINS, W. C., ICFN

HOLIHAN, D. C., IC3

JENKINS, G. E., EM1

JONES, T. W., IC2

KARWOWSKI, R. S., EMFA

KAY, H. D., EM3

KELLY, L K., EMFA

KILGORE, G. W., EM3

KIND, E. J., IC3

KIRBY, G. M., EM2

KNODLE, L. J., IC3

KRUSE, R. A., ICFN

LEAVENS, L. P., EM2

LONG, F. A., ICFA

MATUK, C. A., EMFN

Mc ATEE, D. K., ICFA

Mc AULEY, W. J., ICFN

Mc GUIRE, D. N., IC1

Mc MILLAN, M. E., IC1

MOATS, B. G., FN

MOORE, J. F., EM3

PETERSON, G. E., IC3

POOLE, E. L., EM3

REESE, J. E., IC3

REINHARDT, K. E., EMFA

SHOENBERGER, F. P., EM3

SHOCREN, R. A., EM2

SINCLAIR, R. G., EM3

SMITH, G. D., EM3

SMITH, G. M., IC3

SMITH, G. W., EM3

STOCKTON. S. M., EM1

STRANGE, F. H., ICFN

TAYLOR, F. M., EM2

TESSMAN, R. H., ICFA

ULM, W. E., EM1

VIRES, H., EM3

WEED, C. A., FN

WILLIAMS, R. L., FN

WOLFORD, C. E., EMFN

WONDERLY, J. H., Jr., IC3

WRIGHT, K. R., EM3


R-4 DIVISION

ABBOTT, A. R., LI3
ALEXANDER, R. W., Jr., LI1

AYERS, D. D., ETN3

BURDIN, D. L., ETR2

GEORGE, M. P., PHG3

JONES, E. M., ET1

JUROWSKI, E. S., ETN3

MELROSE, R. C., ETN3

NEWTON, H. F., SN

PRYOR, R. W., ETN3

RICHARDS, E. J., ETRSN

RICE, A. J., ETRSN

ROGERS, W. S., ET3

STEWART, W. T., PH1

STROKELITUS, V. J., ETRSN

THOMPSON, R. C., ET1


W-DIVISION

BENNETT, G. P., TM2
COLLINS, R. C., NW2

HESSER, T. D., NW3

HODGES, J. E., TM2

PAVLOWSKY, P., TM1

PAYNE, W. D., TM1


BM1-DIVISION

BABB, E. A., TM1
BROWNING, A. A., GS1

BUTLER, D. C., TM2

DAWSON, J. G., GS3

GRUBB, N. G., TM2

HEFNER, J. J., TM1

HODGES, D. M., TM2

KARWELL, S., TM1

MANESS, J. G., TM1

PETTYJOHN, L., TM2

RAY, J. R., TM2

SHAW, S. A., GS2

SPEARMAN, J. P., TM2

STEEL, R. D., TM2

WHITE, J. H., GS1


BM2-DIVISION

ALLEN, R. D., GS3
ASHTON, M. R., GS3

BEZNER, L. A., GS1

BOYD. J. C., FT1

CLARK, J. E., GS3

COOKE, F. S., FT1

CRITES, R. L., FT2

DENSLOW, I. L., ET1

EUBANK, T. A., FTA3

GERALD, R. W., FTA3

HARBAUGH, D. D., ET2

HENRY, M. G., FT1

HINKLE, G. D. ET2

HOWIE, K. C., ETN3

JONES, R. W., FT1

KIRKWOOD, G. T., GS2

MADDOX, G., GS1

MANNING, N. A., ETN3

MORGAN, R. L., FT2

NELSON, R. L., FTUSN

PILLAR, E. A., ET1

PRICER, R. E., ET3

REDER, R. E., ET3

REMILLARD, L. M., GS1

ROY, F. E., ET2

RUHLOW, D. N., ET1

SCHILIEFFERS, A. N., ET1

THARP, C. H., ET1

TURSO, F. P., FTU3

WRIGHT, F. E., GS2


 RA DIVISION

FENZA, J., FA
JOENKS, W. M., SN

JOHNSON, F. A., FN

KOENIG, F. E., FN

MILLS, A. A., HM1 (SS)

SONNEMAN, D. J., SN


SUPPLY DEPARTMENT

S-1 DIVISION

ALLPORT, C. E., SK2
ANNOLINO, V. V., SK2

BABB, J. E., SK1

BARRAS, J. C., SK1

BOAZE, H. G., SK2

BREUER, I. M., SKSN

BURNS, R. T., SK1

CARMAN, R. G., SK3

COOKSEY, R. C., SK2

GARDNER, J. E., SK3

GOBEILLE, J. M., SKSN

HALL, J. R., MA2

HAMNER, C. P., SK1

GOBEL, A. C., SK2

HINZ, H. C., SKSN

HUGHES, R., Jr., SK3

JARMALLO, M., SK2

JONES, C, SK2

JOHNSON, R. A., SK1

LEADORE, R. J., SK2

LUNDSTROM, D. E., SK2

Mc MAHON, H. J., SK3

MOORE, B., SK3

NEWLEN, K. E., SN

O'CONNOR, J. F., SK2

RAMER, W. W., SK3

RITCHIE, E. D., SK1

ROBERTSON, A. T., SK3

SCHEWE, N. L., SK2

SEWELL, J. L., SKSN

STEVENS, C. E., SK2

UNCER, M. E., SK2

WILLIAMS, L., SK3


S-2 DIVISION

AKERS, L. J., CS3
BLOSSER, G. L., CS3

BOWEN, R. F., CS3

BURRITT, S. L., SA

CLAMAN, W. H., CS2

CORBY, W. J., SN

DALTON, D. L., CS3

EACRET, C. W., SA

FAULKNER, B. G., FN

GREGOVICH, F. T., CS1

HERMAN, R. D., CS3

ILEY, J, T., FA

KELLY, K. L., CS3

KENNEDY, V. C., FA

KARUTH, J. H., FN

LA FORCE, E. L., FN

LAWSON, R. G., FA

LENARDIS, P. G., CS3

LOY, W. J., FN

MAILLETTE, G. A., FA

MANCINI, A. C., FA

MC ENROE, R. D., FA

MC NAULL,. P. H., FA

MEISER, G. C., FA

MULKEY, J. D., FA

NABORS, F. W., FA

NELSON, L. K., SA

NOGGLES,. D. F., FA

PETTY, G. A., FN

PIERCE, J. D., FA

REEDY, P. E., FA

REILLY, K. B., FA

SCARBRO, J. W., FN

STRITCHFIELD, G. H., FN

SIMON, J. L., FA

SPARKES, R. A., FN

TONCRAY, R. G., FA

VOLLBRECHT, R. W., SA

WEBB, R. C., FA

WISHNAFSKI, S. P., CS1

WOODWARD, J. B., CS3

YEAGER, G. F., CS1

YOHE, R. E., CS3

ZALLAR, T. E. SN

ZUKOWSKI, W. M., FA


S-3 DIVISION

BARBAREE, W. M.,SH3
BAYSORE, D. R., SH3

BLACKMAN, N., SN

BROWN, B. J., SH3

BROWN, E. S., SH3

CASMAR. G. J., SH1

COWARD A. R., SH1

COYLE, F. R., SH3

DAWSON, B. F., SH2

DILKES, L. A., SH3

DYTE, T., SH2

FORD. N. P., SH1

HUNTER, J., SH2

MASON, W. J., SH2

Mc CARN T., SH2

Mc INTYRE, L. V., SH3

METZINGER, T., SH1

PIERCE, C. F., SH3

RANDOLPH, G. W., SN

RANSOME, C. S., SH2

REIBEL, J. A., SH3

RHODES, R. E., SH3

SIMMONS, E., SHSN

SMITH, E., SH3

SMITH, M. J., SH2

THOMPSON, A. R., SH3

VANCE, J., Jr., SH3

WILLIAMS, L., SH3


S-4 DIVISION

ANTONIO, D. D., TA
BAILEY, G. E., DK2

CAJES, B. M., DK3

EVANS, C. R., DK2

FLOOD, H. E., DK1

FOWLKES, T. H., SD2

GARRETT, W. W., DK3

GOODING, L., TN

GOODMAN, J. L., TN

HALTERMAN, R. D., DK1

HUGGINS, N., SD2

LANGUMES, P. B., TA

LESTER, W., SD3

MEDINA, A. T., TN

NICHOLS, K. E., DKSN

PRICE, N. E., DK2

PULLIE, O., SD3

REYES, J. E., TA

ROJO, R. C., TA

SANGUEZ, R. H., TN

SANTELLA, J.  D., DK3

SMITH, J., SD3

WASHINGTON, W. L., TN.


MEDICAL DEPARTMENT

H DIVISION

BURNS, H. J., HM1
FELKINS, M. E., HM2

GILLESPIE, W. W., HN

GODDARD, D. J., HM1

GOSS, J. L., HN

KLEIN, J. L., HM2

Mc NEW, C. R., HM3

WORTHY, C. E., HM2


DENTAL DEPARTMENT

D DIVISION

JORDAN, R. P., DT1
SAVAGE, B. J., DT3

SHOMPER, J. E., DT3

SMITH, J. A., DT2


 

That was then,
This is now.

The Proteus is still in the Navy's Inventory as IX 518.

But....

On 17 September 1999 the USS Proteus/IX 518 was taken from Puget Sound Naval Shipyard to the inactive fleet at Suisun. Ending the Ship's nearly 56 years of service to the United States Navy.


Custodian: CINCPACFLT
BERTHING AND MESSING BARGES,
SAN DIEGO, CA

To read the story of the Proteus as it
was then, with more pictures click on the patch.

 

USS Proteus '62-'63
Page  1   2   3   4 
USS Hunley '63-'64
Page  1   2   3
  4

| The History of SubRon Fourteen | Holy Loch Reunion News | USS Proteus '62-'63 |
| USS Hunley '63-'64 | Thing from the Navy Days | Navy Boot Camp 29 Mar 1961 Company A22 |
| eMail List from Holy Loch, Scotland | The Lone Sailor West Haven, Connecticut | Plaques of SubRon 14 |
| Bits and Pieces of Submarine History
 |

Copyright ©  JCollins / ThistleGroup.
All rights reserved   All photo images copyright © JCollins
This material may not be published or distributed with out written consent.

Started on: 20 July 1998
Last revised: 26 April, 2008 by ThistleGroup.